Norite būti sveikas, patobulinti savo kūno linijas, numesti keletą nereikalingų kilogramų ir pasiekti savo užsibrėžtų tikslų? Puikiausias receptas - sportas.
Sporto klubai – svajonių išsipildymo oazė. Šioje vietoje žmogus pasineria į visišką savęs tobulėjimo procesą, o tai padaryti šiuo metu yra dar paprasčiau, nes daugelis Lietuvoje veikiančių sporto klubų dirba visą parą. Sporto klube visi turi asmeninių tikslų: vieni mažesnių, kiti didesnių. Bet visi jie turi vieną bendrą bruožą: čia tikslai siekiami atkakliai, ir galiausiai pergalingai pasiekiami! Kiekvienas žmogus patyrė savo pirmąjį kartą sporto klube. Vieną atsivedė draugas, kitas, įkvėptas filmo ar knygos, atėjo pats. Tačiau ar atsižvelgta į tinkamą techniką ir pasiektas norimas tikslas? Beje, dažniausiai pasitaikanti klaida, kurią daro naujokai – per didelis entuziazmas. Atliekama daug pratimų įvairiais treniruokliais, kad tik niekas nebūtų praleista. Tačiau tai veda prie nuovargio ir kitų treniruočių atsisakymo. Geriau neskubėti. Idealu būtų kreiptis į profesionalą – sertifikuotą trenerį, kuris sudarys individualią treniruočių programą ir padės sudėlioti mitybos planą. Tai greičiausias būdas tobulėti ir siekti norimų tikslų. Tačiau, kaip rodo patirtis, naujokai tyrinėja interneto platybes ir Youtube vaizdo įrašus, tada ieško atitinkančių treniruoklių ir svorių klube, susidaro treniruočių programą ir, geriausiu atveju, susimąsto apie mitybą.
Norime pateikti Jums kelis paprastus patarimus pradedantiesiems, kad pradžia būtų maloni ir pilna gerų įspūdžių.
Tempimo pratimai – apšilimas/atvėsimas 5-10 min. treniruotės pradžioje/pabaigoje. Dažniausiai atliekami šie:
Kūno lavinimo pratimai – iš esmės atliekami pratimai, kurie pakeičia jūsų kūno apimtis ir formas.
Dar viena svarbi rūšis, treniruotės su svoriais. Atsižvelgus į savo fizines galimybes uždedami tam tikro dydžio svoriai ant štangų, hantelių ar treniruoklių. Gaunama nauda iš šių treniruočių:
Jau susipažinome su elementariais ir naudingais patarimais pradedantiesiems, todėl pateikiame Jums dar keletą taisyklių, į kurias turėtų atsižvelgti kiekvienas, kad sportas teiktų vien tik teigiamą naudą ir vidinį pasitenkinimą.
1. Mėgaukis sportu
Jei pratimai, kuriuos atlieki tau visiškai nepatinka, o vos tik apie juos pagalvojus nupurto, toks sportas yra nieko vertas. Plušėjimas sporto salėje neturėtų tapti nemalonia prievole. Ką daryti? Patariama į sudėtingus pratimus žiūrėti kaip į tam tikrą iššūkį. Be to, šalia sudėtingų pratimų gali atlikti daugiau malonių, tave įkvepiančių ir lengvesnių pratimų, kurie tau padės jaustis geriau.
2. Atiduok visą save
Vidutiniškai treniruotė sporto klube užima vos 30-60 minučių tavo dienos. Tad išnaudok šį laiką kuo efektyviau ir sporto salėje atiduok visą save. Atmink, jog kartais privalai pats sau “įspirti į užpakalį”. Geriausias pavykusios treniruotės indikatorius – tikrai ne mielas veidelis, o išlietas prakaitas ir išsitaršę plaukai.
3. Treniruok jėgą bei ištvermę
Įtrauk jėgos bei ištvermės pratimus į savo treniruotę bent 3 kartus per savaitę, ir koncentruokis į visas pagrindines kūno sritis. Gali išmėginti kūno svorio treniruotes, o jei nori, jog raumenys augtų sparčiau – įtrauk papildomų svorių. Aritmetika paprasta: daugiau raumenų lygu daugiau sudegintų kalorijų. Nors visuomenėje nusistovėjęs stereotipas, kad treniruotės su svoriais reikalingos tik kultūrizmu užsiimantiems sportininkams, neabejotina, jog tokio pobūdžio treniruočių privalumų yra begalė. Puiki sveikata, įvairių ligų rizikos mažinimas, tvirtas kūnas, kaulų mineralinis tankis, metabolizmas, džiuginantys sportinės veiklos rezultatai, geras širdies ir kraujagyslių darbas – galima vardinti labai ilgai. Jei norite jaustis ir atrodyti gerai, išsaugoti tvirtus kaulus, organus ir sveiką metabolizmą, turite į savo sporto programą įtraukti treniruotes su svoriais.
4. Derink skirtingas treniruotes
Atsibosta bėgioti kiekvieną dieną? Tavo raumenims taip pat atsibosta tos pačios treniruotės. Stenkis derinti skirtingas treniruotes bei pratimus ir nepamiršk išbandyti kažko visiškai naujo bent kartą per mėnesį. Tai puikus būdas mesti sau iššūkį, išvengiant nuovargio traumų.
5. Tinkamai maitinkis
Tavo kūnui reikia proteinų, angliavandenių ir sveikųjų riebalų. Tad pasikrauk iš jų energijos prieš kiekvieną treniruotę ir po jos. Ką įtraukti į savo valgiaraštį? Tai gali būti vaisiai, daržovės, pilno grūdo produktai, liesi baltyminiai produktai, riešutai, sėklos. Žinoma, nepamiršk vandens! Tinkama mityba yra nepamainoma norint auginti raumenis, atsikratyti nereikalingų riebalų ir jaustis energingai. Sportuok visu pajėgumu! Neatsiejama sportininko dalis, mitybos plano sudarymas ir jo laikymasis. Mitybos planas sudaromas po mitybos specialisto konsultacijos, atsižvelgiant į individualius mitybos poreikius ir siektinus tikslus, nes mitybos planas kiekvienam asmeniui yra skirtingas. Sudarinėjant planą atsižvelgiama į fizinę ir emocinę būklę, savijautą, fizinį aktyvumą, norus, poreikius, galimybes, ūgį, svorį, amžių ir kitus mitybos pasirinkimą bei sveikatą lemiančius veiksnius.
Mitybos plane pateikiamos:
Mitybos plano pvz:
Išsikelk tikslus ir apdovanok save
Nusprendei lankytis sporto klube 5 kartus per savaitę ir tau pavyko? Puiku, tačiau nepaleisk viso sunkaus darbo vėjais, nusprendęs pasilepinti riebiu mėsainiu. Stenkis negalvoti apie maistą kaip apie apdovanojimą. Verčiau rinkis tai, kas padėtų toliau laikytis sveikos gyvensenos. Pavyzdžiui, gali pasidovanoti sau naują sportinę aprangą, nusipirkti motyvuojančią knygą ar trintuvą sveikuoliškiems kokteiliams.
Pailsėk
Poilsis yra ne ką mažiau svarbus nei treniruotės. Tad bent dvi dienas per savaitę skirk tik jam. Idealu būtų, jei pasirinktum malonų pasivaikščiojimą miške ar pasivažinėjimą dviračiu. Tačiau, pripažinkim, visiems kartais reikia išsidrėbti lovoje ir pasinerti į serialų maratoną.
Kaip motyvuoti save sportui?
Sportas - tikras džiaugsmas. Jis gali padėti pabėgti nuo rutinos, išvengti depresijos ir liūdnų minčių. Jeigu tik pradėjote svarstyti apie tai, kad tingite eiti į treniruotę - greitai į šalį meskite mintis ir keliaukite į sporto klubą.